Arama

İnguşetya'da 7 Rus Polis Öldürüldü
İnguşetya’da polis cenazesine düzenlenen intihar saldırısında 7 polis öldü. Dağıstan’da Şii camisini basan kişilerin açtığı ateşle 8 kişi yaralandı. Caminin içine bırakılan bomba polis tarafından etkisiz hale getirildi
İnguşetya ve Dağıstan özerk cumhuriyetleri Ramazan bayramına şiddet eylemleriyle girdi. Rusya Federasyonu'nun en istikrarsız ve geri kalmış cumhuriyeti İnguşetya’nın Malgobek bölgesindeki bir çatışmada öldürülen polis memuru Ilez Korigov’un cenazesine düzenlenen intihar saldırısında Korigov’un meslektaşı en az 7 kişi ölürken 12’si ağır 15 kişi de yaralandı. Cumhuriyetin lideri Yunus-Bek Yevkurov yaptığı açıklamada, “Bir terörist intihar bombacısı polis cenazesine gelen insan kalabalığının içinde üzerinde bombaları patlattı” dedi. Yevkurov, olay yerinde bulunan kesik bir başın intihar bombacısına ait olduğunun düşünüldüğünü kaydederken cenaze evine düzenlenen saldırının ‘Korigov cinayetiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ve önceden hesaplandığını’ iddia etti. İnguşetya’da etnik Ruslar nüfusun yüzde 1’ini bile oluşturmuyor.
öte yandan komşu Dağıstan Cumhuriyeti’nin Hasavyurt kentinde de maskeli ve silahlı 2 kişinin Şiilerin camisine girerek cemaatin üzerine ateş açtığı, saldırıda 8 kişinin yaralandığı açıklandı. (Ajanslar)


Yorumlar
Henüz yorum eklenmemiş. Yorum eklemek için tıklayın.