Arama

Müslüman Rusya Vatandaşları IŞİD'e Akın Ediyor

Dağıstan bölgesindeki gençlerin IŞİD'e katılmak üzere bölgeden toplu halde göç ettikleri belirlendi.

İsrail'in Haaretz gazetesindeki bir haberde, Rus güvenlik güçlerinin bölgeyi potansiyel Cihadçı militanlardan arındırmak için gençleri adeta IŞİD'e katılmaya teşvik ettiği ileri sürüldü.

Haaretz gazetesi ve Associated Press haber ajansı, Rus güvenlik güçlerinin Rusya'nın en güneyinde bulunan Dağıstan'da Müslümanları sıkı takibe aldığını, rutin bir şekilde evlerine baskınlar düzenlediğini ve zorla karakollara götürerek DNA örnekleri va parmak izi aldıklarını haber verdi.

Rus polisinin baskılarından bıkan Müslüman erkeklerin hamile eşlerini ve çocuklarını bile geride bırakarak IŞİD'e katılmaya mecbur bırakıldıkları belirtildi.

Müslüman ağrılıklı bölgede büyük çaplı polis ve asker varlığının 1990'lı yılların ortalarındaki ayrılıkçı çeçen savaşlarının bir sonucu olduğuna dikkat çeken gazete, bu bölgedeki şiddet kültürünün özellikle de Komsomolskoye bölgesini IŞİD için verimli bir militan kaynağı haline getirdiğini yazdı.

Rus yetkililerin genç erkeklerin IŞİD'e katılmak üzere bölgeden ayrılmasını engellemek için fazla bir gayret sarf etmediğini kaydeden gazete, Dağıstan halkının büyük bir bölümünün bölgedeki güvenlik güçlerinin varlığının gençleri kaçarak IŞİD'e katılmaya teşvik ettiğini görüşünde olduklarını yazdı.

Bölgesel polis, IŞİD'e katılan yaklaşık 3 bin Müslüman Rusyalının üçte birinin bu bölgeden gittiğini söyledi.


Yorumlar
Henüz yorum eklenmemiş. Yorum eklemek için tıklayın.