Arama

Putin Eğittiği Teröristleri DAEŞ'e Gönderdi

Rus gizli servisi FSB’nin, çeçenistan ve Dağıstan’da özel olarak eğittiği terörist grupları Suriye ve Irak’taki DAEŞ saflarına gönderdiği ortaya çıktı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in DAEŞ'le mücadele konusunda ikiyüzlü bir tutum sergilediği belirtiliyor. PUTİN'in çirkin taktiğini Rus gazeteci Yelena Milaşina açıkladı. Milaşina, Novaya gazetesindeki yazısında, Rusya'nın Dağıstan ve çeçenistan'dan onlarca genci DAEŞ'e katılmak üzere Suriye'ye gönderdiğini belirtti.

HER TüRLü DESTEK VERİLİYOR

Bu durumun Putin'in işine geldiğini vurgulayan Milaşina, "FSB, azılı ve tanınmış terör grup önderlerini takibe alıyor, sorguluyor, sonra soruşturma açıyor. Köşeye sıkışan teröristlere işbirliği teklif ediyor ve DAEŞ'in saflarına yolluyor" diye yazdı.

Bu kişilere pasaport temin etme dahil her türlü desteğin verildiğini belirten Milaşina, yazısını şöyle sürdürdü: "Bu sözde savaşçılar uçakla İstanbul'a gidiyor, FSB'nin yardımıyla Irak'a gidiyor, oradan da Suriye'ye geçip DAEŞ'e katılıyorlar. Rusya bu yöntemle terör oluşturacak olan kişileri Suriye'ye ihraç ediyor. Rusya onlara para ve silah desteği veriyor. İşine gelmeyen bazı kişileri o savaş ortamında yok ediyor. Neticede Rusya ve Dağıstan'da terör eylemi azalmış durumda.

çİRKİN TEZGAHI ONAYLADILAR

Human Rights Watch adlı kuruluşun Rusya Müdürü Tanya Lokşina, The Daily Beast'e verdiği demeçte, yazılanları destekledi. Lokşina, "FSB terörle ilgili kişileri korkutuyor, hayatlarını çekilmez hale getiriyor, sonra da Suriye gibi savaş bölgelerine ihraç ediyor. Böylece Rusya'da ki benzer terör problemleri Doğuya ihraç edilmiş oluyor" dedi.

Yorumlar
Henüz yorum eklenmemiş. Yorum eklemek için tıklayın.