Arama

ÇEÇEN KOMUTANLARIN KATİLİ KİEV'DE ÖLDÜRÜLDÜ

İstanbul’daki çeçen cinayetlerine de adı karışan ‘Zona’ (Hayalet) kod adlı Gürcistan vatandaşı Timur Mahauri Ukrayna’nın başkenti Kiev’de içinde bulunduğu otomobilin infilak etmesi sonucu öldürüldü.Kaynak: çeçen komutanların katili kiev'de öldürüldü
Temur MakhauriUkrayna’nın başkenti Kiev’de Bessaravska Meydanı yakınlarında bir otomobilin infilak etmesi sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Patlayan araçta ölen kişinin Zona (Hayalet) kod adlı Temur Makhauri olduğu belirtildi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Basseyna ve Velyka Vasylkivska caddeleri arasında, Arena Alışveriş Merkezi’nin yanından geçmekte olan ve Gürcistan plakalı olduğu belirtilen siyah otomobil infilak etti. Patlama sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin çocuk olduğu belirtildi.

YANINDAKİ KADININ BACAĞI KOPTU
Zona’nın içinde bulunduğu arabanın patlaması sonucu yanında bulunan bir kadın ve çocuğun da yaralandığı açıklanmıştı. Ukrayna basını bugün Zona’nın yanındaki kadının eşi değil, Ukrayna’nın ünlü fotomodeli Natalya Koşel olduğunu açıkladı. Araçtaki çocuk hafif yara ile kurtulurken Natalya Koşel’in bacağı koptu, ağır yaralandı. Fotomodelin hastanede tedavisi sürüyor.Zona, 2009 yılında İstanbul’da öldürülen çeçen komutan Ali Osaev cinayeti ile ilgili tutuklanmış İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl süren dava sonunda beraat etmişti. Zona’nın beraatini isteyen savcı 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakim üyesi ile birlikte FETö terör örgütüyle iltisaklı olduğu gerekçesiyle açığa alınmışlardı.

KUMKAPI GöRüŞMESİ
Zona’nın Türkiye’den çıktıktan sonra Ukrayna’da tetikçi olarak yaşamını sürdürdüğü bu yılın Ocak ayında Ukrayna polisinin bir operasyonuyla ortaya çıkartılmıştı.Ukrayna polisinin düzenlediği bir operasyonda Gürcistan plakalı lüks bir otomobilde yakalanan Zona kod adlı Temur Makhaurinin üzerinde Glock ve Stechkin marka iki silah ve mermiler ele geçirilmişti. Zona kod adlı Makhauri’nin İstanbul’da işlenen 7 çeçen suikastında sıkça ismi geçen Rus Gizli Servisi (FSB) yetkilisi Bashir Kuştov ile Kumkapı’da yaptığı görüşme kamera ile tesbit edilmişti. Bu görüşmelerde Rus istihbarat görevlisinin Zona’ya çeçenistan Cumhuriyeti eski Enformasyon Bakanı ve Kuzey Kafkasya’daki tüm direniş cephelerini tek bir çatıda birleştiren ve 2007’de kurulan Kafkasya Emirliğinin ideoloğu Movladi Udugov’u öldürmek karşılığında 500 bin euro para teklif edildiği ortaya çıkartılmıştı. Zona Türkiye’de çıkarıldığı mahkemede de kendisine Udugov’u öldürmek için para teklif edildiğini ve yol masrafı için 3000 dolar aldığını kabul etmişti.

KAçARKEN YAKALANDI
çeçenistan’da asıl isminin Ali Dubaev olduğu öğrenilen Zona kod adli Temur Makhauri, 16 Kasım 2012’de Türkiye’den ayrılmak üzereyken Atatürk Havalimanı’nda yakalanarak gözaltına alınmıştı. Ali OsaevSuikastle ilgili hazırlanan iddianamede ise Makhauri için çeçen Komutan Ali Osaev’i öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İki yıl süren yargılama sonucunda ise Makhauri 2016 yılında delil yetersizliğinden beraat etti. Makhauri, Osaev’in öldürüldüğü Gürcistan’dayken öğrendiğini belirtirken, çeçen cinayetiyle ilgisi olmadığını savunmuştu.Kaynak: çeçen komutanların katili kiev'de öldürüldü
Yorumlar
Henüz yorum eklenmemiş. Yorum eklemek için tıklayın.