Arama

Çeçen annenin Türkiye'ye giden kızı ve torunları kayboldu
Rusya'nın Volgograd kentinde yaşayan çeçen Fatima Atagayeva, kızının kocasının 4 çocuğunu da yanına alarak Türkiye'ye gittiğini ve daha sonra onlardan haber alınamadığını söyledi. Kızı Rezida'nın en son kendisini Irak'ın Musul kentinden aradığı Atagayeva, onları bulmak için Irak'a gitmeyi planlıyor.
Rusya'nın Volgograd kentinden Fatima Atagayeva, kocasının dört çocuğuyla kandırarak Suriye'ye götürdüğü kızı Rezida'nın en son 2 Şubat'ta Musul'dan aradığını ve ondan sonra çocuklarından bir haber alamadığını söyledi. Kızının "Anne, bizi çok uzağa getirdi. Bizi buradan alabilir misin?" diye sorduğunu ancak telefonun kesildiğini ifade ettiğini belirten Atageyeva, sevdiklerini IŞİD'den ve savaştan kurtarmak için güvenlik güçlerine başvurdu. Atagayeva, çeçenistan lideri Ramzan Kadirov'un desteğiyle Irak'taki çocukların kurtarıldığına yönelik videoları görmesinin ardından da soluğu çeçenistan'da aldı. çeçenistan'daki savaştan kaçan Atagayeva, 2000 yılında ailesiyle birlikte Volgograd bölgesine yerleşti. Açıklamasına göre, kızı Rezida ise 17 yaşında kendisinden 15 yaş büyük Beslan'la evlendi. 7 yıllık mutlu bir evlilikleri olan çiftin 4 çocuğu oldu. 2014 yılında aile tatil için Türkiye'ye gitti, ancak tatilin sonu beklendiği gibi bitmedi. Endişelenen Rezida annesini aradı, fakat Atagayeva, kızını kurtaramadı.

'ONLARI SAVAŞIN ATEŞİNE ATTI'
Atagayeva "Sıcakkanlı, güvenilir bir kızdı. Kocası kızımı kandırıp götürdü. Kızımı haklı çıkarmaya çalışmıyorum, onların suçlu olduğunu biliyorum. Ancak kocası bir erkek olarak çocuklarını düşünmeliydi, onları savaşın ateşine attı" dedi. 8 aydan beri kızından hiçbir haber alamayan Atageyava'nın tek isteği ise onları canlı olarak bulabilmek. Anne ve babası tarafından Musul'a götürülen çeçen çocuklar Adlan Dakayev ve Hadija Huseynova'nın tekrar Grozni'ye getirildiğini gördüğünde içinde bir umut doğduğunu belirten Atagayeva, Musul yakınlarındaki kamp fotoğraflarından birinde torununa benzeyen bir çocuk gördüğünü söyledi. Atagayeva, şimdi kızı ve torunları için Irak'a gitmeyi planlıyor.


Yorumlar
Henüz yorum eklenmemiş. Yorum eklemek için tıklayın.