Arama

Nihat Berzeg
1953 yılında, babasının Nüfus Müdürü olarak görev yaptığı Amasya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun'da, yüksek öğrenimini Ankara Ticari ve İktisadi İlimler Akademisi'nde tamamladı. öğrenciliği sırasında Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nde çalıştı.
Bu banka personelinin oluşturduğu "Tüm Zer-Bank Der” adlı derneğin Genel Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği’nin yönetim kurulu’nda çalıştı. Hakkında dava açılması nedeniyle çıkmaza giren "Nartların Sesi" adlı dernek organı gazetenin sahipliğini ve sorumlu müdürlüğünü üstlenerek, 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar bu gazetenin yayınını sürdürdü.
Gerek "Nartların Sesi" gazetesinin on kadar sayısı, gerekse "Tüm Zer-Bank Der" yönetim Kurulu üyeliği nedeniyle hakkında mahkemelerce verilen 15 kadar tutuklama kararı nedeniyle 1981 yılında Türkiye'den ayrılmak zorunda kaldı. çok sayıda Kafkasyalı'nın yaşadığı Urdün’e giderek Amman'a yerleşti. Bir yandan çalışarak hayatını kazanıp, Arapça ve Adıgece öğrenirken, bir yandan da "Savt-el Nartıyyun" (Nartların Sesi) yayınlarını oluşturarak, Arap dilinde Kafkas kültürüyle ilgili ondan fazla kitap yayınladı. ürdün’de çerkes Yardımlaşma Derneği’nin organı olarak yayınlanan "El İkha" (Vadissir) ve "EL Vaha" (Amman) dergilerinde, Almanya'da "Şıble" ve Türkiye'de "Kafkasya Gerçeği" dergilerinde Türkçe, Adıgece ve Arapça yazıları yayımlandı. Bu arada İngiliz, Fransız, Rus, Alman... dillerinde yazılmış ve Kafkas kültürü için ilk elden kaynak oluşturan yüz kadar eserin de tıpkı basımlarını yaparak tüm Kafkas diasporasına ulaştırdı. Daha önce öğrenme olanağını bulamadığı Adıgece’yi ürdün’ deki yaşamının ilk yıllarında öğrendi ve buradaki çerkes derneklerinde, gençler için çerkesçe dil ve okuma yazma kursları düzenledi. Şam'da (Suriye) bulunan "çerkes Yardımlaşma Derneği'nde de benzer çalışmalara katıldı.
Hakkındaki tüm dava ve koğuşturmaların beraatle sonuçlanmış olmasına karşın daha sonra da Türkiye'ye dönmedi. 1992 yılı başlarında atalar yurdu Kafkasya’ya giderek Adıge Cumhuriyeti'nde yerleşti. D.A.R (Anayurda Dönüş Derneği)'nin Başkanlığında bulundu. Halen, bir süre yayınını durdurmak zorunda kalmış olan "Adıge Halk Cephesi" nin organı "Qhuaze" (Rehber) gazetesinin redaktörlüğünü üstlenmiş olup bu gazeteyi yayınlamaktadır.
Eserleri: "Tehcir eş-Şerakise" (çerkesler'in Sürgünü, Arapça, Amman 1987), yine bu kitabın genişletilmiş şekli olarak “Gerçek, Tarihi ve Politik Nedenleriyle çerkes Sürgünü” adıyla Türkçe (Ankara 1996) "Ellugat el- Kafkasiyye" (Kafkas Dilleri, Arapça, Amman 1988)...
________________________________
Kaynak:
Sefer E. Berzeg, Kafkas Diasporasında Edebiyatçılar ve Yazarlar Sözlüğü, Samsun-1995

Doğum : 1953 - Ölüm : ????
Yorumlar
Tüm yorumları görüntülemek için tıklayın. Yeni yorum eklemek için tıklayın.
nur shahaltogh - eskişehir
04 / 05
nihat dayııııı, ben seni çok özledim, ben nihat berzrg'i ürdün den çocukluk yıllarımdan tanıyorum elinde büyümenin şerefine nail olanlardanım, çok sevgiyle anıyoruz ben annem kardeşlerim, inşallah yine görüşeceğiz