Arama

Siluanov: ’Kafkasya’da ödenekler kısılmalı’
Rusya Maliye Bakanı Siluanov, memurlara ödeneklerin azaltılmasını istedi.

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi gelişimi ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Kuzey Kafkasya bölgelerinin memurlarına ödedikleri ödenekleri kısarak tasarruf yapabileceklerini bildirdi.

Siluanov, diğer bölgelere oranla Kuzey Kafkasya’da devlet çalışanların daha fazla olduklarını dolayısıyla onların masraflarının da çok olduğunu dile getirdi. Siluanov örnek vererek Rusya’da 100 kişi başına düşen devlet çalışanının 1.8 bin olduğunu, çeçenistan’da bu rakamın 3.5 bin, İnguşetya’da 4.6 bin, Kuzey Kafkasya Federal Bölgesinde ise toplama bakıldığında 2.1 bin olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanı, bölgenin küçülmesiyle çalışan sayısının artış oranının daha fazla olduğunu kaydetti. özellikle bu konuda şampiyonun çeçenistan olduğunu belirten Siluanov,” Şampiyon çeçenistan tabii ki. Rusya geneline bakıldığında devlet organları başına düşen otomobil sayısı 0.06 iken çeçenistan’da 0.25. çeçenistan’daki  makam araçlarının sayısı Kuzey Kafkasya Federal Bölgesinde bulunan araç sayısının yarısı kadar. Yani optimize etmek mümkün” dedi.

Bölgedeki vergi mükelleflerine dikkat çeken Siluanov, “Vergi mükelleflerinin sadece % 42 oranı vergilerini ödedi. Toplam vergi tutarı 3,2 milyar ruble. Yani bu şu anlama geliyor, Kuzey Kafkasya’da araç başına düşen vergi miktarı 466 ruble, Rusya’da ise 2 bin ruble.  Bazı bölgelerin bütçelerine girecek olan vergi düzeyinin artırılması için bir neden var” dedi.

(gazetem.ru)Yorumlar
Henüz yorum eklenmemiş. Yorum eklemek için tıklayın.